Komşuya Gider Gibi Ülke Değiştirmek; Aynı Evin İçinde Farklı Ülkelerde Oturuyorlar…

Sosyal medyada paylaşılan Belçika ile Hollanda’yı birbirinden ayıran sınır hakkındaki video büyük ilgi gördü.

“Hızlıgezginler” kullanıcı adıyla TikTok hesaplarından Belçika Hollanda sınırıyla ilgili yayınladıkları video ile gündem olan Mecit ve Orkun birlikte dünyayı geziyorlar.

Sınır hakkında yayıncılar “Hollanda ile Belçika’yı birbirinden ayıran bu tuhaf kasabada, sınır çizgisi kimi yerde binaların içinden geçiyor, kimi yerde evlerin bahçelerini ikiye bölüyor.

Kısaca komşunuza giderken bile ülke değiştiriyorsunuz. Hatta arkadaşınızla bir kafede otururken farklı ülkelerde olmanız çok muhtemel. Ayrıca burada iki ülkenin yasaları da ayrı olarak uygulanıyor. Pandemi zamanı iki ülkede farklı kararlar alınınca ortasından ülke sınırı geçen bir mağazanın Belçika tarafında kalan kısmı kapalıyken, Hollanda tarafı açık kalmış.” İfadelerini kullandı.

Evinin içinden sınır geçen bir kişi ise şu sözleri kullandı: “Annem sağımdaki odada beni doğurduğundan Belçikalı’yım. Eğer odası sol tarafımda olsaydı, Hollanda vatandaşı olacaktım. Yani doğmuş olduğum oda milletimi belirledi.”

Videoda bahsettikleri yer ise Baarle-Nassau ile Baarle-Hertog kasabaları. Baarle-Nassau Hollanda sınırları içinde yer alırken Baarle-Hertog kasabası ise Belçika’ya ait.

Bu kasabalarda yaşayan insanlar evlerinden işlerine giderken ülke bile değiştirebiliyor. Hatta aynı evin içerisinde farklı ülkelerde bile oturabiliyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x