Navalni’nin annesi Vladimir Putin’e seslendi: ‘Oğlumun cenazesini verin’

Rusya yargısı, Yamalo-Nenets bölgesinde tutulduğu ceza kolonisinde hayatını kaybettiği duyurulan muhalif lider Aleksey Navalni’nin kardeşi aleyhine ceza davası açtı. Oleg Navalni hakkında açılan davanın gerekçesi açıklanmadı ancak Navalni, Moskova’da ‘arananlar listesi’nde yer alıyordu.

1983 doğumlu Oleg Navalni, sosyal medya üzerinden Rus vatandaşlarını izinsiz gösterilere çağıran paylaşımlar yaptığı gerekçesiyle Moskova’daki Preobrajenskiy Mahkemesi’nce Ağustos 2021’de bir yıl şartlı hapis cezasına çarptırılmıştı. 2014 yılında ise Oleg Navalni’ye ‘dolandırıcılık’ suçlamasıyla 3 buçuk yıl hapis cezası verilmişti.

YULIA NAVALNAYA’NIN X HESABI ASKIYA ALINDI

Öte yandan, Aleksey Navalni’nin eşi Yulia’ya ait olan X hesabı, platformun kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle askıya alındı. Yulia Navalnaya’ya ait X hesabından eşinin ölümü üzerine çeşitli paylaşımlar yapılmış ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Navalni’nin ölümünden sorumlu tutulmuştu. Navalnaya, bir paylaşımında “Aleksey’in naaşını geri verin ve onurlu bir şekilde gömülmesine izin verin” ifadelerini kullanmıştı.

NAVALNİ’NİN ANNESİ PUTİN’E SESLENDİ: OĞLUMUN CENAZESİNİ VERİN

Navalni’nin annesi ise Moskova yönetimine, oğlunun cenazesinin teslim edilmesi için çağrıda bulundu. “Beşinci gündür onu göremiyorum, bana cesedini vermiyorlar ve nerede olduğunu bile söylemiyorlar” ifadelerini kullanan Lyudmila Navalnaya, şöyle devam etti: “Sana sesleniyorum Vladimir Putin. Bu sorunun çözümü yalnızca sana bağlı. Bırakın da oğlumu göreyim. Onu insani bir şekilde gömebilmek için Aleksey’in cesedinin derhal teslim edilmesini istiyorum.

Navalni’nin cezaevinde rahatsızlanarak hayatını kaybettiğinin bildirilmesinin üzerinden birkaç gün geçmesine rağmen cesedinin nerede olduğuna dair belirsizlik sürüyor. Navalni’yi temsil eden ekibe göre ailesine cenazesinin iki hafta boyunca ‘kimyasal analiz’ için tutulacağı bilgisi verildi.

16 ŞUBAT’TA ÖLÜM HABERİ GELDİ

Rusya Federal Cezaevi Hizmetleri, mahkum muhalif Navalni’nin cezaevinde hayatını kaybettiğini ve ölüm nedeninin araştırılacağını 16 Şubat’ta bildirmişti. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, yaptığı açıklamada, Federal Cezaevi Hizmetlerinin belirli kurallar çerçevesinde Navalni’nin ölümünün nedenlerini araştırdığını ve bunun için herhangi bir talimata gerek olmadığını ifade ederek, “Doktorlar gerekli araştırmaları yapacaktır” ifadesini kullanmıştı.

Kremlin’e muhalif Aleksey Navalni, zehirlendiği iddiasıyla Almanya’nın başkenti Berlin’de tedavi gördükten sonra 17 Ocak 2021’de başkent Moskova’ya dönüşünde havalimanında tutuklanmıştı. Rusya Federal Cezaevi Hizmetleri’nin talebi üzerine 2 Şubat 2021’de Moskova Şehir Mahkemesinde Navalnıy aleyhinde açılan dava sonuçlanmış; Navalni’yi geçmişte yolsuzluk davası sonucunda verilen 3,5 yıl ertelenmiş hapis cezası, adli kontrol şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle normal hapis cezasına çevrilmişti.

Rus mahkemesi, Ağustos 2023’te cezaevinde bulunan Navalni’yi ‘aşırılık yanlısı topluluk oluşturmak’tan 19 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x