Rusya’da kritik görüşme! Filistinli gruplar Putin’in misafiri olacak

  • HABER7

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Orta Doğu ve Afrika Ülkeleri Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov, Filistinli grupların temsilcilerinin, 29 Şubat-1 Mart tarihlerinde Rusya’nın başkenti Moskova’da toplanacağını bildirdi. Aralarında Hamas’ın üst düzey yetkililerinden Musa Ebu Merzuk’un da bulunduğu heyet ile görüşecek olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşme sonrasında yapacağı hamleler şimdiden merak konusu oldu.

Yakın zaman önce de MİT Başkanı İbrahim Kalın ile Katar’ın başkenti Doha’da bir araya gelen Hamas’ın üst düzey yetkilileri, Moskova toplantısı sonrası yapacağı hamleler İsrail medyası tarafından da konuşulmaya başlandı.

FİLİSTİNLİ GRUPLAR BİRLEŞTİRİLECEK

Rus haber ajansı Tass’a açıklamalarda bulunan Mihail Bogdanov, 29 Şubat’ta başlayıp iki gün sürecek toplantıya çeşitli ülkelerin Filistin temsilcilerini de davet ettiklerini belirtti. Filistin’in Moskova Büyükelçisi Abdel Hafız Nofal da Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk başkanlığındaki heyet ile FKÖ Yürütme Komitesi Üyesi Azzam el-Ahmed başkanlığındaki Fetih Hareketi heyetinin 28 Şubat’ta toplantı için Moskova’ya geleceğini kaydetti.

Bogdanov yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Amacımız, çeşitli Filistinli grupların siyasi olarak saflarını birleştirme konusunda anlaşmalarına yardımcı olmak. Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ), Filistin halkının meşru temsilcisi olduğu ve olmaya devam edeceği gerçeğinden yola çıkıyoruz. FKÖ, uluslararası toplum ve Rusya tarafından kabul görüyor.”

YAKIN ZAMANDA MİT BAŞKANI GÖRÜŞMÜŞTÜ

29 Şubat tarihinde Rusya Devlet Başkanı ile görüşecek olan Hamas yetkilileri, yakın zaman önce de Türkiye Cumhuriyeti Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın ile Katar’ın başkenti Doha’da bir araya gelmişti. Görüşme sonrası yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Gazze’deki son gelişmeler, ateşkesin sağlanması, esir takasının gerçekleşmesi ve kuşatmanın sona erdirilmesinin yolları üzerine görüşüldü. Ayrıca Filistin halkına insani ihtiyaçlarının ulaştırılması konusunda neler yapılabileceğinin üzerinde duruldu. Başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasının bölgede istikrarın temeli olduğu vurgulandı.”

 

 

 

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x