SGK’dan flaş karar. Patronda çalışanlarda yanacak

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), işverenlerin ve işçilerin de başını yakacak büyük bir inceleme çalışması için adım attı.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 2024 Strateji Planı’nda, sigortalı işçi istihdam eden fakat çalışanlarına sigorta yapmayan ya da yapılan sigortalarda primleri eksik yatıran işyerlerinin ve çalışan olmadığı halde kendini sigortalı olarak gösterenlerin belirlenmesi amacıyla çalışmaları da kapsıyor.

SGK 2024-2028 Stratejik Planı’nda yer alan denetim ve kontroller yüzlerce işyeri ve çalışanın başını ağrıtacak.

GERİYE YÖNELİK İNCELEME BAŞLATILDI
Geçen yılda yapılan denetimlerle 112 bin 302 iş yerinin kayıt dışı çalıştığının belirlenmesi, SGK’yı bu denetimleri artırmaya itti.

Yapılacak incelemeler neticesinde 5 yıl içinde 105 bin iş yerinin ve 700 bin kişinin daha kayıt altına alınması amaçlanıyor.

2023’te SGK’nın değerlendirdiği şikayetler ve incelemeler kapsamında toplamda 774 bin 258 kişinin sigortasız olarak kayıt dışı çalıştırıldığı hesaplanmıştı.

5 sene içinde ise kayıt dışı çalışan 1 milyon 474 bin 258 işçinin sisteme eklenmesi bekleniyor.

SGK başlattığı bu çalışma ile yasal bir işte çalışarak istihdama katılan işçilerin çalışmalarının gün veya ücret olarak ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına hiç bildirilmemesi ya da eksik bildirmesini engellemeyi amaçlıyor.

Ülkemizde birçok şirket çalıştırdığı işçiyi ya hiç bildirmiyor, ya bildiriyor ancak çalıştığı gün sayısını eksik gösteriyor. Bazıları da çalışma gün sayısı tam gösterirken sigorta primlerini ödenen maaş miktarı üzerinden yatırmıyor.

Bu kayıt istihdam kapsamında SGK’nın gelirleri azaldığı gibi işçiler de uzun vadede bir türlü emeklilik hakkına kavuşmayı engelliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x